دسته‌بندی نشده

انگشت ماشه ای

تریگر فینگر

انگشت ماشه ای یا تریگر فینگر زمانی ایجاد می شود که تاندون خم کننده انگشت نتواند به آرامی تکان بخورد و زمانی که فرد دستش را مشت می کند و سپس دوباره سعی می کند انگشتان را صاف کند، با قفل شدن و گیر کردن مفصل انگشت مواجه می شود. تریگر فینگر زمانی اتفاق می‌افتند که غلاف تاندونی ، ضخیم و ملتهب می‌شود و صاف شدن را برای تاندون دشوار می‌کند،و حرکت انگشت دست به صورت کلیکی و قفل شدگی که با درد زیادی همراه است خواهد بود.

انگشت ماشه ای چیست ؟

انگشت ماشه ای یا شست ماشه ای یک بیماری شایع دست است که در اثر استفاده بیش از حد از انگشتان ، به چنگ گرفتن یا نیشگون گرفتن مکرر یا در اثر ضربه مستقیم ایجاد می شود. و علائم آن به صورت قفل شدن انگشت دست درهنگام مشت کردن دست نشان داده  می شود و در موارد شدید می تواند انگشت در حالت خمیده گیر کند.

علل

انگشت ماشه ای می تواند در اثر استفاده بیش از حد از انگشت ، حرکت دادن مکرر انگشت یا ضربه مستقیم به انگشت ایجاد شود. سایر عوامل موثر عبارتند از دیابت و آرتریت که  منجر به افزایش ورم در دست می شود.

علائم و نشانه ها

علائم انگشت ماشه ای شامل یک صدای مثل صدای کلیک یا ترکیدن هنگام مشت کردن دست است و این اغلب در مفصل میانی انگشت یا مفصل انتهایی انگشت شست احساس می شود که هنگام خم شدن انگشت در حالت مشت کردن یا صاف کردن انگشت ممکن است احساس گرفتگی یا قفل شدن داشته باشید.

در موارد شدید، مبتلایان ممکن است نتوانند انگشت خود را صاف کنند و باید از دست دیگر خود برای کمک به صاف کردن انگشت قفل شده استفاده کنند، علائم دیگر عبارتند از درد یا حساسیت در پایه انگشت آسیب دیده و یک توده یا گره کوچک در جایی که انگشت گیر می کند.

درمان

گزینه های غیرجراحی شامل یک آتل انگشت تخصصی برای محدود کردن خم شدن انگشت یا شست آسیب دیده است. آتل به تاندون اجازه استراحت می دهد و تورم را کاهش می دهد در حالی که همچنان به قسمت بالایی انگشت اجازه می دهد برای کارهای روزمره حرکت کند.

درمان اولتراسوند، ماساژ و استفاده از ژل های ضد التهابی به کاهش التهاب تاندون آسیب دیده کمک می کند.

در صورت عدم تسکین درمان فوق، بیماران با مراجعه به پزشک و تشخیص پزشک ممکن است کورتیزون تزریق کنند  ،و اگر منجر به نتیجه مطلوب نشد ، ممکن است به یک روش جراحی به نام “رها کردن انگشت ماشه” نیاز باشد ، جراحی از طریق یک برش کوچک در کف دست انجام می شود و قسمت آسیب دیده باز می شود تا فضای وسیع تری برای سر خوردن تاندون ایجاد شود.

چگونه می توانم از انگشت ماشه ای جلوگیری کنم؟

  • از فعالیت های مکرر چنگ زدن یا نیشگون گرفتن خودداری کنید
  • از استفاده از تجهیزات که ارتعاش زیادی دارند خودداری کنید
  • از فعالیت هایی که باعث می شود انگشت ماشه گیرکند یا قفل شود خودداری کنید.

انگشت ماشه ای

پیشگامان دارو تجهیز به کمک شما می آید:

برای درمان انگشت ماشه ای ، آتل هایی طراحی کردیم که به نحوی اصولی و بر اساس آناتومی انگشت ، مشکل شمارا حل کند ، بستن آتل از جمع شدن انگشت هنگام خوابیدن و در نتیجه تشدید شدن عارضه‌ی انگشت ماشه ای جلوگیری می‌کند. آتل را در طول روز چند بار باز کنید و دست را با احتیاط ماساژ بدهید یا حرکات کششی انگشت را انجام دهید و این آتل معمولاً باید حدود ۶ هفته بسته شود .

آتل های مناسب درمان این عارضه برای انگشت شست : سایز ۱ و سایز ۲ آتل انگشت PDT

برای دیگر انگشت های دست : سایز ۳ و سایز ۴ آتل انگشت PDT میباشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *