سلامتی

بالابر ویلچر

بالابر ویلچر

 ویلچر

افرادی که در منزل خود از سالمندان مراقبت می‌کنند یا بیماران معلول دارند، سختی‌های زیادی را متحمل می‌شوند. معلولان یا سالمندان به دلایل مختلف قدرت حرکت ندارند و ناتوان شده‌اند. به همین دلیل پزشکان از همان ابتدا به دنبال استفاده از روش‌های آسان‌تر برای حمل‌­ونقل این افراد بوده‌اند‌. ویلچر برای یک معلول به­‌عنوان یکی از اعضای بدن شناخته می‌شود و به او قدرت حرکت می‌دهد‌. البته این محصولات برای استفاده در تمام قسمت‌های خانه یا محیط بیرون کاربردی نیستند و افراد ناتوان باید با استفاده از ابزارآلات دیگری در راه‌­پله‌ها یا محیط­های دارای رفت‌­وآمد دشوار جابه‌جا شوند.

در نتیجه استفاده از بالابر در کنار ویلچر برای این افراد بسیار مهم است و ضرورت دارد. این وسیله کمکی می‌تواند نقش مهمی در بهبود تحرک و افزایش کیفیت زندگی افراد معلول و ناتوان ایفا کند. استفاده از بالابر ویلچر مزیت‌های بسیار زیادی برای افراد دارد و امکان حرکت­دادن اشخاص را در شرایط مختلف جسمانی فراهم می‌کند. در ادامه به بررسی ویژگی­های مختلف این محصول می­پردازیم.

 

اهمیت استفاده از ویلچر

این نوع صندلی چرخ‌دار جزء امکانات بسیار مهمی است که برای افراد معلول کاربرد دارد و در مجموعه تجهیزات توان‌بخشی و فیزیوتراپی قرار می‌گیرد. پزشکان بر اساس میزان ناتوانی یا توان افراد مختلف استفاده از ویلچر را برای آن‌ها تشخیص می‌دهند. در گذشته ویلچر‌ها فقط به­ صورت دستی کار می‌کردند اما امروزه نمونه برقی آن نیز وجود دارد و زمینه آسایش بیشتر را برای کاربران ناتوان فراهم می‌کند. این محصولات برای استفاده در محیط‌های صاف مناسب هستند و می‌توانند عملکرد استانداردی داشته باشند؛ اما در محیط‌های دارای دست ­انداز یا پله دیگر استفاده از ویلچر کاربردی چندان زیادی نخواهد داشت.

در این شرایط باید از یک بالابر مخصوص افراد سالمند یا ناتوان استفاده کرد و شرایط انتقال آن‌ها در محیط‌های ناهموار را فراهم کرد. البته دستگاه‌های مکانیکی گوناگونی با امکانات مختلف وجود دارند که در کنار پله‌ها تعبیه می‌شوند و می‌توان از آن‌ها استفاده کرد؛ اما باید بدانید همه افراد توان استفاده از این ابزار‌ها را ندارند و در تمام موقعیت‌ها نمی‌توان آن­ها را به کار گرفت. در مقابل بالابر می‌تواند افراد ناتوان و معلول را با هزینه بسیار کم و ایمنی بسیار زیاد منتقل کند‌.

 

ویلچر

معرفی صندلی بالابر بیمار

استفاده از دستگاه‌های مدرن برای انتقال بیماران از روی ویلچر یا جابه­جایی سالمندان و افراد آسیب‌دیده در همه شرایط امکان‌پذیر نیست و به جای آن می‌توان از روش‌های کم ­هزینه برای این کار استفاده کرد. بالابر پارچه‌ای مخصوص می‌تواند برای انتقال افراد از روی تخت یا خودرو به ویلچر یا بالعکس کاربردی باشد و به دلیل داشتن طراحی مناسب، مانع ایجاد آسیب و فشار بر بدن فرد می‌شود.

این محصول برای انتقال افراد سالمند نیز کاربرد دارد و مانع ایجاد آزار و اذیت برای این افراد می‌شود. در اطراف این بالابر بیمار ۶ دستگیره تعبیه شده تا تعداد افراد بیشتری بتوانند برای انتقال بیمار کمک‌رسانی کنند و مانع ایجاد آسیب‌های دیگر در بدن افراد ناتوان شوند.

بالابر سالمند

 

کاربرد‌های استفاده از بالابر بیمار

خانواده افراد ناتوان مثل معلولان یا سالمندان نسبت به دشواری‌های حمل­ونقل این بیماران آشنایی کافی دارند و به همین دلیل اکثر اوقات حتی نمی‌توانند آن­ها را از خانه برای مداوا خارج کنند. بیماران ویلچری برای جابه­جایی در محیط‌های ناهموار نیاز به این نوع ابزار کمکی خواهند داشت. هنگامی­که شما بخواهید یک فرد معلول یا ناتوان از طریق راه­پله جابه‌جا کنید، با قرار دادن بدن بیمار در بالابر و گرفتن دستگیره‌های آن شرایط ایمنی برای فرد ایجاد می‌کنید. همچنین سالمندان یا افراد معلول توان جابه­جایی از روی ویلچر به تخت را ندارند و به همین دلیل می‌توان در انتقال آن‌ها از بالابر بیمار استفاده کرد.

از این محصول علاوه­بر­این که می‌توان برای افراد ناتوان استفاده کرد، در موقعیت‌های مختلف دیگری که افراد دچار آسیب می‌شوند نیز می‌توان استفاده کرد. به‌­طور مثال در زمان کوهنوردی افراد ممکن است دچار مصدومیت شوند. در این شرایط می‌توان از بالابر کم‌حجم و بسیار سبک برای انتقال مصدوم استفاده کرد. این محصول جای بسیار کمی اشغال می‌کند و به­راحتی می‌توان آن را در داخل کوله کوهنوردی قرار دارد.

 

 

مزایا استفاده از بالابر بیمار

استفاده از بالابر بیمار برای انتقال افراد ناتوان یا ویلچری به دلایل مختلف بسیار مناسب است و مزیت‌های زیادی دارد. ازجمله اینکه:

  • پارچه مورداستفاده در تهیه این محصول مقاومت زیادی دارد و می‌تواند در برابر پارگی یا کش ­آمدن تحمل زیادی داشته باشد. همچنین بر روی این پارچه تسمه‌های مقاومی استفاده شده که باعث حالت­ دادن به بدن بیمار در هنگام حمل­ ونقل می‌شود و قابلیت تحمل ۱۲۰ کیلوگرم وزن را دارد.
  • این محصولات به دلیل سبک­ و کم حجم بودن فضای بسیار کمی اشغال می‌کنند و می‌توان آن را در کوله‌پشتی به‌راحتی حمل کرد یا در کنار سایر وسایل بیماران قرار داد.
  • پارچه‌ای بودن این بالابر و قرارگرفتن دسته‌ها در طرفین آن باعث می‌شود انعطاف زیادی داشته باشد و در راهرو‌ها یا مسیر‌های باریک نیز بتوان از آن استفاده کرد.
  • از مزایای بسیار مهم دیگر این بالابر‌ها می‌توان به هزینه کم خرید آن اشاره کرد. بالابر‌های برقی و مکانیزه قیمت‌های بسیار بالایی دارند و امکان تهیه آن‌ها برای همه افراد میسر نیست که این مشکلات در بالابر‌های پارچه‌ای وجود ندارد‌ و همه افراد می­توانند از آن استفاده کنند.
  • استفاده از این محصول محدودیت مکانی و زمانی ندارد و می‌توان در همه موقعیت‌ها و شرایط آن را استفاده کرد.

بالابر ویلچر

مقایسه با سایر بالابر ها :

برای بسیاری از افراد تهیه بالابرهای مکانیکی به علت هزینه بالای آنها که از ۲۰ الی ۲۵۰ میلیون تومان قیمت دارند ممکن نیست و چالش دیگری که با بالابر های مکانیکی وجود دارد ، ابعاد بزرگ آنهاست که در بسیاری از منازل کاربرد ندارد ، با این حال صندلی جابجایی بیمار هزینه بسیار پایینی دارد که همه افراد توانایی خرید آن را داشته باشند و مزیت دیگر این صندلی این است که قید مکانی ندارد و هرجایی میتوان آن را به همراه داشت

12 1

 

نتیجه‌گیری

ممکن است در بسیاری از مواقع با این مسئله روبه‌رو شوید که امکان انتقال بیماران و افراد ناتوان و ویلچری در محیط‌های مختلف دشواری‌های خاصی دارد. به­ ویژه در محیط‌هایی که امکان حضور اورژانس وجود نداشته باشد که در این شرایط باید از روش‌های دیگری استفاده کرد. استفاده از بالابر بیمار در این موقعیت­ ها بسیار کاربردی خواهد بود و افراد معلول یا سالمندان به­راحتی می‌توانند به مکان‌های موردنظر منتقل شود. این محصول برای استفاده در موقعیت‌های مختلف طراحی شده است و قابلیت‌های گوناگونی دارد. مواد مورداستفاده در ساخت آن درجه یک هستند و به همین دلیل می‌توان تا چندین بار نیز از آن استفاده کرد.

بهتر است در نگهداری این محصول به موارد خاصی دقت داشته باشید و مانع خراب شدن بالابر در کوتاه‌مدت شوید. شرکت پیشگامان دارو تجهیز در حوزه تولید محصولات مورد نیاز مصدومان، سالمندان و افراد ویلچری محصولاتی تولید کرده  است تا زمینه آرامش و آسایش این افراد را فراهم کند. برای تهیه این بالابر و سایر محصولات مخصوص بیماران ناتوان می‌توانید به صفحه محصولات توانمند سازی مراجعه کنید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *